Ceny mieszkań w Zakopanem: 18 309 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Zakopanem z ostatnich 12 miesięcy wyniosła 18 309 zł/m². To o 4329 zł/m², czyli 31,0%, więcej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne z aktów notarialnych pokazują poziom zawieranych umów, nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Dla kupującego równie istotne jak wynik całego miasta są różnice między lokalizacjami, metrażami i rynkami.
Redakcja reporter.zakopane.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Zakopanem: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
- Ceny działek w Zakopanem
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Zakopane na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Zakopanem: najważniejsze liczby
- 18 309 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 4329 zł/m², czyli 31,0% - wzrost wobec średniej z 2025 r.
- 14 878-21 479 zł/m² - przedział obejmujący połowę cen.
- 835 000 zł - mediana ceny zakupu.
- 52 m² - mediana powierzchni sprzedawanego mieszkania.
Rozpiętość cen pokazuje, dlaczego budżetu zakupowego nie warto opierać wyłącznie na medianie miejskiej. Znaczenie ma również segment, w którym kupujący szuka lokalu.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 21 301 |
| wtórny | 17 882 |
21 301 zł/m² płacono na rynku pierwotnym, wobec 17 882 zł/m² na wtórnym. Premia mieszkań deweloperskich wyniosła 19,1%. Taka różnica może odzwierciedlać zarówno cechy nowych budynków, jak i lokalizację inwestycji.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 20 737 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 18 635 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 16 189 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 17 000 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 21 194 |
| 90-120 m² (największe) | 17 082 |
20 737 zł/m² kosztował metr w lokalach o powierzchni 25-35 m². Najniższa mediana przypadła jednak na segment 45-55 m², a nie na największe mieszkania. Zależność między powierzchnią a ceną metra nie jest więc liniowa.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
20 498 zł/m² wyniosła mediana w rejonie Za Cieszynianką. W rejonie Tatary było to 11 351 zł/m². Wysokie poziomy cen odnotowano także w rejonach Zwierzyniec i Szymony.
| Rejon | zł/m² (oba rynki) |
|---|---|
| Antałówka nad Koleją | 21 472 * |
| Za Cieszynianką | 20 498 |
| Zwierzyniec | 20 442 |
| Szymony | 19 548 |
| Kamieniec | 19 001 * |
| Osiedle Kasprusie | 18 937 * |
| Małe Żywczańskie | 17 207 * |
| Żywczańskie | 16 545 |
| Łukaszówki | 16 177 * |
| Pardałówka | 14 182 |
| Oberconiówka | 13 733 |
| Bachledzki Wierch | 12 870 |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna
* Rejony pochodzą z OSM, a ich granice są orientacyjne. Zestawienie łączy różne okresy: dla rejonów Zwierzyniec, Żywczańskie, Oberconiówka, Bachledzki Wierch oraz przywołanego rejonu Tatary wykorzystano historię od 2019 r.


Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach
W wykazie wyróżniają się ulice Grunwaldzka i Szymony. Mediany wyniosły odpowiednio 22 424 zł/m² oraz 21 121 zł/m². Obie wartości przekraczały poziom dla całego Zakopanego, co pokazuje znaczenie lokalizacji przy porównywaniu ofert.
Ceny działek w Zakopanem
355 zł/m² wyniosła mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 1 242 m². Przy wyborze gruntu obok ceny jednostkowej znaczenie mają jego przeznaczenie i możliwości zabudowy.
Codziennie nowe informacje z Zakopanego publikujemy na reporter.zakopane.pl. Planujesz wolny czas? Aktualne wydarzenia i imprezy znajdziesz zawsze na reporter.zakopane.pl/wydarzenie.
Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania za 835 000 zł z rynku wtórnego podatek PCC według stawki 2% wynosi około 16 700 zł. Zwolnienie obejmuje osoby kupujące pierwsze mieszkanie. Maksymalna taksa notarialna to do około 5 055 zł z VAT, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Stawki notarialne można negocjować. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje zmianę z 9 447 zł/m² w 2019 r. do 18 309 zł/m² obecnie. To wzrost o 94%, przy średniorocznym tempie 9,9%. Poniższy wykres przedstawia długookresowy kierunek zmian.

Zakopane na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
11 492 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa małopolskiego. Zakopane przekracza ją o 6 817 zł/m².
Powiat tatrzański wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 17 253 zł/m²; rok wcześniej 16 193 zł/m² (+6,5%). W samym mieście średnia z aktów za cały 2024 r. wyniosła 16 412 zł/m², czyli o 841 zł mniej niż ta mediana powiatu.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Zakopane | - | 18 309 | - |
| Nowy Targ | 24 km | 10 030 | -45,2% |
| Rabka-Zdrój | 38 km | 8 617 | -52,9% |
| Szczawnica | 42 km | 10 612 | -42,0% |
| Limanowa | 58 km | 7 825 | -57,3% |
W Nowym Targu metr kosztował o 8 279 zł, czyli 45,2%, mniej niż w Zakopanem.
Komentarz analityczny
Wzrost o 4329 zł/m², czyli 31,0%, wobec średniej z 2025 r. wskazuje na tempo przekraczające długookresowe 9,9% rocznie. Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, warto jednak połączyć z analizą segmentów: poziomy dla mieszkań deweloperskich i poszczególnych metraży wyraźnie się różnią.
W Polsce ceny mieszkań wzrosły o 6,3% rok do roku w II kwartale 2026 r. (GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Lokalny wynik nie oznacza zatem jednolitego przyspieszenia całego rynku krajowego.
We wrześniu oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (NBP, dane za wrzesień 2026 r., opublikowane 30 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet, a przez niego na wybór powierzchni i lokalizacji. Jeśli dostępność kredytu będzie się poprawiać, może wspierać popyt także lokalnie.
Co dalej z cenami? Twarda prognoza nie jest tu uzasadniona. Jeśli popyt skupi się na droższych lokalach, mediana może rosnąć; jeśli większe znaczenie uzyskają tańsze segmenty, może się obniżyć bez jednakowej zmiany cen wszystkich mieszkań.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Zakopanem?
Mediana wynosi 18 309 zł/m². Połowa cen mieściła się w przedziale 14 878-21 479 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Zakopanem rosną, czy spadają?
Mediana jest o 4329 zł/m², czyli 31,0%, wyższa niż średnia z 2025 r.
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Zakopanem?
Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 20 737 zł/m², a dla 35-45 m² - 18 635 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak: mediany to 21 301 zł/m² i 17 882 zł/m², przy premii 19,1%.
Ile kosztuje działka w Zakopanem?
Mediana z ostatnich 24 miesięcy wynosi 355 zł/m².
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 109 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 6 listopada 2025 do 8 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (11 transakcji) i wtórny (98); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-07-08; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Dane GUS obejmują cały powiat, razem z gminami wiejskimi, i są publikowane kwartalnie z opóźnieniem. IV kw. 2024 stanowi tu tło, nie nowszy odpowiednik miejskiego zestawienia. Porównanie lokalnej dynamiki z krajową dotyczy różnych okresów i miar.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Szósta odsłona albumu o malarstwie na szkle. Bohaterami ojciec i córka

Przy Sokolni ruszyły prace. Unijne wsparcie przekracza 16,8 mln zł

Szachowy UKS Halny Zakopane zwiększył grono z 10 do 40 osób

Wokół zachodniego Podhala kryje się wiele znaczeń - poznaj je w nowej książce

Ponad 6,5 mln zł na drogę w Sierockiem. Prace obejmą blisko 1,5 km

Straty po włamaniu w Nowym Targu: 70 tys. zł. Podejrzany trafił do aresztu

Dwie przyczepy warte 190 tys. zł zabezpieczone. Podejrzenie dotyczy numerów VIN

Ceny mieszkań w Zakopanem - barometr cen transakcyjnych

Bezpłatne wsparcie komunikacyjne obejmuje Zakopane. Orzeczenie nie jest wymagane

Dłuto spotka tradycję Podhala. W Willi Koliba odbędą się warsztaty snycerskie

Kontrola busa w Jurgowie ujawniła przekroczony limit pobytu w Schengen

Rozbudowa Galerii Antoniego Rząsy. Mieszkańcy mogą współtworzyć jej program

Uczniowie odwiedzili seniorów w Zakopanem. Słoneczniki i pomoc przy grobach

Urna z ziemią z Tobruku zostanie złożona pod krzyżem w Zakopanem
Przydatne dane teleadresowe
- Urząd Stanu Cywilnego w Zakopanem - kontakt, godziny, zaświadczenia i transkrypcja aktów
- Parafia św. Jana Apostoła w Zakopanem - kontakt i historia
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zakopanem - kontakt, świadczenia i pomoc
- Sąd Rejonowy w Zakopanem - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zakopanem - kontakt, godziny, zapis na terapię i diagnozę
- Urząd Gminy Bukowina Tatrzańska - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
